Přesun na obsah

Výběr jazyka / Výběr jazyka / Výběr jazyka

Čeština | English | Deutsch

Poslední fotogalerie

2. víkend 5. běhu kurzu Come in


Vyhledávání


Vstup do privátní zóny


Srdečně děkujeme za podporu!


V Evropě nejsme sami

Venku je zima až praští a z nebe se snáší bílé vločky, přestože do prvního jarního dne zbývá už jen týden. „Snow, look at the snow!“ vykřikuje s údivem snědá Španělka Mamen, která stejně jako dalších třicet účastníků přijela na evropské setkání s názvem Youth Advocacy.

Jde o setkání je pořádané organizací SADBA (Salesiánská asociace Dona Bosca), zaštítěné mezinárodní sítí organizací pracujících s mládeží ve stylu Dona Bosca Don Bosco Youth-Net (DBYN) a finančně podpořené evropským fondem Youth in Action.

Náročná organizace

První den setkání panuje čilý ruch, obzvláště pro hlavního organizátora Jiřího Machálka, ve „volném čase“ studenta informatiky na Matematicko-fyzikální fakultě UK (příprava evropského setkání se mu totiž v posledních týdnech stala hlavní pracovní náplní – nutno podotknout, že neplacenou). „Organizace pro mě byla dosti náročná, hlavně čtvrteční vyzvedávání lidí na letišti a nádraží. Pak už naštěstí vše probíhalo tak, jak mělo, ke spokojenosti českých i zahraničních účastníků.“ S některými úkoly mu pomohli další čeští dobrovolníci v čele se salesiánským knězem a ředitelem SADBY Jaroslavem Vracovským.

Prosazení změn

V pátek už se v klášteře v Tuchoměřicích, který poskytla komunita Chemin Neuf (katolická komunita s ekumenickým posláním) rozbíhá program plný her, rad a tipů na téma „advokacie mládeže“. Trenéři z Malty Dorothy a Louis zdůrazňují, že advokacie není jen zviditelňování organizace. Advokacie je snaha o změnu nevyhovujících podmínek a zákonů, jejímž cílem by mělo být dosažení prokazatelného zlepšení situace.

Celý víkend jsme se tedy snažili vymyslet konkrétní změny, kterých by mělo být dosáhnuto v oblastech vzdělávání, náboženství a kulturního dialogu. Přemýšleli jsme nad osobami, které je třeba oslovit, osobami, které mají vliv na politiku mládeže či na konkrétní organizace a mají pravomoc něco změnit. „Seminář mě naučil přesněji formulovat cíl a smysl změny, kterou chci prosadit v organizaci,“ pochvaloval si program český účastník Tomáš Nýdrle, zaměstnanec organizace SADBA, „nicméně vzhledem k tomu, že studuji ekonomii a práva, tak mnoho věcí jsem už dříve slyšel.“

Východní spiritualita

Vedle praktického semináře zbyl čas i na zábavu a samozřejmě duchovno (ranní mše a modlitby). „Přišlo mi ale líto, že spirituálna nebylo v programu více, vždyť když nebudeme při naší prácí čerpat z Boha, staneme se jen obyčejnými sociálními pracovníky. Myslím, že východní spiritualita je něco, co můžeme zemím západní Evropy předat, něco, co už se z mnohých zemí vytratilo,“ komentoval setkání Tomáš. Pro příští rok se proto čeští dobrovolníci rozhodli uspořádat velikonoční evropské setkání, jež se bude snažit podpořit právě spiritualitu mládeže (účastníci a především dobrovolníci ochotní pomoct s organizací jsou vítáni).

Opomenuty však nezůstaly ani fyzické potřeby účastníků. Výborné jídlo připravené komunitou Chemin Neuf si všichni pochvalovali, stejně jako páteční interkulturní večer s pochutinami ze všech koutů Evropy (s českým pivem, belgickou čokoládou, maltskými sýry i anglickými chipsy) či výborné vepřo-knedlo-zelo v restauraci na Malostranském náměstí, kde byla zakončena sobotní prohlídka centra Prahy spojená s návštěvou kobyliského salesiánského střediska.

Přínosná osobní setkání

Po zakončení nedělního programu následovalo velké loučení s mnoha objetími a vzájemnou výměnou kontaktů a všichni se doslova rozletěli do svých domovů – od Irska po Slovinsko. „Jako při všech podobných setkáních jsou kromě připraveného programu důležité také osobní rozhovory. Tady byly ještě zajímavější tím, že účastníci pocházeli z jiného kulturního prostředí. Setkání s věřícími lidmi v Evropě mi pomáhá vidět, co je pro mě důležité a specificické v naší vlastní tradici. Zdá se mi, že Evropě můžeme a měli bychom předávat právě živou víru,“ zhodnotil úspěšné setkání hlavní organizátor Jiří Machálek.

Kontakt pro mladé se zájmem o zapojení se do evropských aktivit: dbyn@sadba.org

FotogalerieTyto stránky provozujeStarý web neaktualizován od ledna 2013 - jít na Nové stránky SADBA