Přesun na obsah

Výběr jazyka / Výběr jazyka / Výběr jazyka

Čeština | English | Deutsch

Belgické prázdniny

V termínu od 29.6. do 15.7. 2012 dvě české dobrovolnice působily na příměstském táboře v Belgii. Více informací uvnitř článku.

I když už jsem seděla v letadle, neměla jsem ponětí, co mě vlastně v Belgii na playgrounds čeká. Teprve když se v pondělí ráno vyrojila na hřiště před budovou školy Dona Bosca smečka dětí o cca 350 členech, začínala jsem mít ponětí o tom, co to to Playgrounds je. Tolik dětí na jednou místě člověka úplně ohromí. Naštěstí ale nemá čas se nad tím pozastavovat, jelikož je ihned zaneprázdněn jejich hlídáním a chystáním programu pro ně.

Každé ráno po úvodním divadle pro všechny se děti podle věkových skupin rozeběhly za programem, který pro ně nachystali jejich vedoucí. Děti, už od těch nejmenších tříletých, se měnily každý den v piráty, badatele, vědce, lovce, zlatokopy, komiksové postavičky, herce a herečky, aby například získaly poklad nebo zachránily svět. Pokud někdo náhodou přejel pohledem přes celý areál, klidně mohl poznamenat, že právě vykonal cestu kolem světa, od Ameriky a indiánů, až po Afriku a safari.

Po náročném odpoledni se děti obvykle najedly a chvíli si pohrály na houpačkách a hřišti. Potom však honem rychle utíkaly zpět do vedoucími připravených fantazijních světů, kde se mohlo udát cokoliv včetně velkých překvapení a kouzel.

Po skončení odpoledního programu se unavené a zážitků plné děti vrátily do náručí svých rodičů, aby po dni vyčerpaní vedoucí mohli začít chystat program na další den, jen co se zavřela vrátka za posledním z dětí. Další ráno se však všichni vedoucí už zase těšili na nový den mezi dětmi, jelikož to obrovské hřiště bylo bez dětí jakési prázdné, smutné a tiché.

I přes velmi proměnlivé počasí, které v Belgii vládne, panovala po celých čtrnáct dní na Playgrounds velmi radostná atmosféra, kterou nemohlo nic pokazit. Velmi dobrá organizace, kterou se belgičtí dobrovolníci mohou pyšnit, byla zárukou skvělé spolupráce a vytvoření zajímavého programu pro děti. Věřím, že všechny děti, které Playgrounds navštěvují, jej navštěvují rády a těší na na prázdniny, až zas nastane čas na dobrodružství. Bylo hezké být toho součástí alespoň na čtrnáct dní.

 

Napsala dobrovolnice Miriam RozehnalováTyto stránky provozujeStarý web neaktualizován od ledna 2013 - jít na Nové stránky SADBA