Přesun na obsah

Výběr jazyka / Výběr jazyka / Výběr jazyka

Čeština | English | Deutsch

Poslední fotogalerie

2. víkend 5. běhu kurzu Come in


Vyhledávání


Vstup do privátní zóny


Srdečně děkujeme za podporu!


Dva světy, které se (ne) potkají?

Před 14 dny skončila první cesta 4 zástupců SADBY po salesiánských místech v jižní Africe. Nabízíme vám několik jejich výsledků a zajímavý krátký film o působení české salesiánské dobrovolnice v Jihoafrické republice.

„Je to vlastně poprvé, co jsme měli možnost na vlastní kůži prožít to, co prožívají salesiánští dobrovolníci, když se setkají s tvrdou realitou Afriky,“ říká vedoucí výpravy salesián P. Jaroslav Vracovský. „Na vlastní oči jsme se mohli přesvědčit, že to, o co jsme se 5 let snažili, mělo smysl. Čeští salesiánští dobrovolníci nám zde udělali opravdu velmi dobré jméno,“ dodává. V Africe jsou velmi vděční za kvalitní lidi, které jim posíláme. Podle jejich hodnocení je to větší pomoc, než jen poslané peníze.

Cesta za dlouholetými partnery salesiánů ČR v jižní Africe trvala od 11. listopadu do 5. prosince 2009. Zde je několik záchytných bodů celé cesty:

- Johannesburg: místo současného působení dobrovolnice Kateřina Gutwirthové v projektu sester salesiánek

- Lesotho: místo loňského působení Evy Sobkové.

- Zimbabwe – Hwange: zde právě začíná působit český salesián František Radecký

- Zambie – provinciální dům v Lusace a dále Chingola – místo působení dobrovolníka Jiřího Pavelce

- Kongo – Lubumbashi: náš nejdelší partner, zde se vystřídaly již 4 české salesiánské dobrovolnice.

Za pouhých 25 dní se podařilo navštívit 5 afrických států, poznat řadu salesiánských projektů, setkat se s jejich řediteli, mnohými salesiány, sestrami, dobrovolníky i dětmi a mladými, kterým přímo slouží. Podařilo se nejen mnoho věcí domluvit, ale i nafotit a natočit mnoho zajímavého materiálu. Cesta potvrdila účinnost pomoci skrze dobrovolníky a skrze tzv. „adopci nablízko“ s tím spojenou. V Klubu přátel vítáme všechny, kteří se chtějí do této pomoci také zapojit.

Tomu, kdo by chtěl zakusit něco z tajů jižní Afriky a poznat její obdarování i problémy, můžeme doporučit velmi zajímavý vzdělávací projekt „Šampioni pro Afriku“. Využívá blížícího se mistrovství světa ve fotbale, které bude poprvé na africkém kontinentu, aby ukázal na to, co se odehrává za stadionem – problémy dětí ulice, AIDS – a to, jak je pomáhají salesiáni řešit. Učitelům a pracovníkům s mládeží nabízíme zdarma DVD se vzdělávací počítačovou hrou a doprovodným didaktickým materiálem.

 

Krátký film o české salesiánské dobrovolnici v Jihoafrické republice:


Príbuzné clánky


Tyto stránky provozujeStarý web neaktualizován od ledna 2013 - jít na Nové stránky SADBA