Přesun na obsah

Výběr jazyka / Výběr jazyka / Výběr jazyka

Čeština | English | Deutsch

4. a poslední víkend cyklu Come in

O víkendu lednic 21. - 23. května se konala čtvrtá a poslední část cyklu Come In pro mladé muže ve věku od 17 do 30 let, kteří hledají svou životní cestu a povolání.

Stejně jako minule jsme se zase sešli ve vesnici Jeníkově u Hlinska, kde Salesiáni mají hezkou chalupu na kraji lesa. Na tuto akci přišlo 19 účastníků a s nimi byli jejich duchovní otci Salesiáni P. Jaroslav Vracovský, P. Radek Gottwald a P. Jaroslav Mikeš.

V pátek večer se znovu ukázalo, že Salesiáni jdou s dobou: Jako seznamovací hru kluci dostali za úkol, ve dvojicích udělat partnerovi „webovou stránku“ podle příkladu sociálních sítí jako facebook, což prakticky znamenalo vytvořit koláž a což byl velice veselý úvod akce.

Po večerních chválách jsme pak šli spát.

 

V sobotu ráno jsme v 7.15 začali nový den rozjímáním o kapitole z Písma svatého – Jákobův zápas s andělem.

 

Celý víkend měl heslo „Cesta k rozhodnutí“. Proto účastníci slyšeli dopoledne i odpoledne od Salesiánů velmi zajímavé přednášky o tématu rozlišování v rozhodování a o tom, jak postavit „osobní životní projekt“.V tom posledním Svatý Dominik Savio sloužil jako příklad a vzor, tím způsobem, že slavný citát „Pomozte mi stát se svatým“ v podstatě byl jeho životní projekt.

Po těch dvou blocích hoši měli také dost času přemýšlet, jak tyto návrhy používat ve svém životě. (Ale podle nepotvrzených pramenů přišli v tomto volném čase neznámým způsobem i zprávy o úspěchu českých hokejistů v semifinále mistrovství světa do Jeníkova.)

 

Mezi těmito částmi byla v 11.00 hodin mše svatá, u které nám P. Radek Gottwald vyprávěl o životě Panny Marie, protože v následujícím pondělí nás čekal svátek Panna Maria Pomocnice křesťanů, velká slavnost Salesiánské rodiny.

 

Po tomto duchovním programu jsme odpoledne taky měli možnost si zahrát fotbal.

 

V sobotu večer jsme pak prožívali vigilii k Duchu svatému a celou noc byla možnost  v adoraci být sám s Pánem Ježíšem.

 

V neděli každý účastník psal dopis sám k sobě, který dostane za jeden rok, aby mohl reflektovat o pokroku svého osobního životního projektu. Tyto dopisy jsme vzali na závěreční mši svatou, po které byly rozdávány fotky se všemi kluky i trička Dona Boska.

 

A po zase vznikajícím obědě jsme se pak konečně rozloučili.

 

Jako dobrovolník jsem byl na všech čtyřech víkendech Come in, kde jsem pomáhal, třeba tím způsobem že jsem se staral o pár administrativních věcích. Takže bylo to nějak divné pro mě, protože jsem na jednou stranu byl část organizačního týmu a na jinou stranu normální účastník. Takové víkendy mně i moc pomáhali s češtinou. Především ty přednášky byly fakt síla! Tam opravdu určitá část mé hlavy vždycky začínala hrozně bolet, protože jsem se musel tolik koncentrovat! Ale stálo to za to!

A v každodenním životě v Praze jsem nějak nemohl poznávat a hodnotit svůj pokrok v češtině. Ale když jsem byl na druhém Come in a když jsem to srovnal s prvním víkendem, pak jsem si myslel: „Ty vado, já tady něco rozumím!“

Výborná byla také ta chlapská společnost!

 

Celkem mohu souhlasit s tím, co i pár kluků v posledním dne říkali, že po tomto roku s cyklem Come in nemají méně otázek a možností než předtím, ale právě více.

Přesto – anebo právě proto? – mohu tu akci každému doporučit. A určitě bych chtěl něco takového dělat i v Německu.

 

A konec konců bych chtěl moc poděkovat Salesiánům, Radkovi, Járovi a Jardovi, kteří nás na této cestě vedli. Bylo to úžasné!

Chrištoph Mauerer, německý dobrovolník v Praze-Kobylisích

 

Informace a piřhlášky na Come In 2010/11 jsou zde.Tyto stránky provozujeStarý web neaktualizován od ledna 2013 - jít na Nové stránky SADBA