Přesun na obsah

Výběr jazyka / Výběr jazyka / Výběr jazyka

Čeština | English | Deutsch

Třetí přípravný víkend Cagliero G

Bulharsko, komunitní život, historie salesiánskych misií. Tři stěžejní témata třetího přípravného víkendu Cagliero v Pardubicích.

Takže za prvé: Bulharsko je tou ideální, nejlepší a nejatraktivnější destinací, kterou si ke své dorovolné službě můžete zvolit. To je neoddiskutovatelný a zcela objektivní fakt, se kterým jsme byli všichni obeznámeni už během prvního přípravného víkendu. Pro mluví i skutečnost, že účast “Bulharů” na uplynulém víkendu byla vskutku rekordní. Do Bulharska nejezděte v případě, že nemáte rádi okurky a rajčata, nebo pokud jste smolaři náchylní k nemocem. Pokud v Bulharsku přijedete do nemocnice s otevřenou zlomeninou stehenní kosti, může se vám  dostat ošetření od člověka, jehož zdravotnické vzdělání spočívá v absolvovaní osmihodinového (zato intenzívního!) kurzu první pomoci. Možná vás bude ošetřovat Fanda. Jste ochotní to risknout?

    Za druhé: když vás komunita vyzve ke společné modlitbě, modlete se. Když vás vyzve ke společnému jídlu, pořádně se nacpěte. Když vás vyzve ke slavení, slavte, co se do vás vejde! Pokud se vám nastíněná realita komunitního života  nazamlouvá, pravděpodobně nejste normální, ale i pro vás existuje řešení: obraťte se na Vojtu a jeho tým. V rámci projektu « Farnost » (jeden z pilířu pedagogiky Dona Boska)  se kromě kostela a spirituálního centra, chystá vybudovat také Poustevnu. Pokud máte pocit, že i v Poustevna je pro vás příliš rušná,  projekt « Farnost » počítá i s jeskyní.

    Pozor! Život v komunitě má i svá úskalí! Nikdy totiž nevíte, kdy vás třeba v takovém Súdánu nebo Mexiku překvapí potopa. Máte čas zachránit jen pár věcí, na kterých se v komunitě musíte shodnout. A zkuste si pak trvat na ručně psaných dopisech od své prvni lásky. Už dávno jste je měli mít naskenované (stejně jako své fotky z raného dětství a vysvědčení z první třídy)! Zachráníme (logicky) notebook.

   Za třetí: nebýt spravné interpretace jednoho Boskova snu, těžko říct kde (a jestli vůbec) by tradice salesiánských misií zapustila kořeny. Kroky prvních misionářu mohly směřovat také do Číny. Po usilovném pátrání se nakonec Donu Boskovi přecejen podařilo určit, do kterého koutu země se ve svém snu přenesl a dnes už všichni víme, že první misionáři působili v Argentině. O působení českých sester salesiánek a těžkou volbou mezi Bohem a ženichem vám krásně povypráví sestra Markéta.

    Během víkendu panovala velice příjemná a uvolněná atmosféra. A není to určitě jen můj pocit. Začínáme se poznávat a spojují nás stejné sny, představy a hodnoty. Až na konci Cagliera zjistíme, že se máme tak rádi, že už bez sebe nemůžeme být, pojedeme na misii všichni společně do Bulharska.

     Článek napsala Kristýna Botková

 

Fotogalerii z víkendu naleznete zde

 

 

 

 


Príbuzné clánky


Tyto stránky provozujeStarý web neaktualizován od ledna 2013 - jít na Nové stránky SADBA