Přesun na obsah

Výběr jazyka / Výběr jazyka / Výběr jazyka

Čeština | English | Deutsch

Dobrovolná služba v Demokratické republice Kongo


 

 

Naši dobrovolníci pomáhají v Domě Matky Markéty ve městě Lubumbashi, na jihovýchodě Konga.


Charakteristika místa z pohledu bývalé dobrovolnice Jitky Popelkové

 

Stabilita politické situace

Veškerá žádná, uvidíme co se změní po červnových volbách.

Bezpečnost

Ve středisku a v doprovodu místních lidí se cítím bezpečně.

Rizika pobytu

 Zdraví

Situace mládeže

Z mého pohledu velice smutná. Za branami Bakanja Centre si život neumím představit. Prostě už jsem zvykla na jisté pohodlí, a tak když vidím, jak se tu žije v mnohých okrajových částech, nechápu. A to nemyslím jen ty okaté rozdíly – jako mizerné prostředí, odpadků plno, skoro na každém kroku, ale je to i jiná mentalita, a tak vůbec netuším, jak si black and white mohou porozumět či snad snad stát se rovnocennými partnery.

Projekt díla

Bezplatné vzdělání a strava pro kluky z ulice a z nejchudších rodin.

Náplň dobrovolné práce

Doučování, výpomoc v ředitelně, přítomnost mezi kluky.

Pondělí až pátek dopoledne jsem každý den ve škole – u nejvyšších ročníků – páťáků a šesťáků – se věnuji matematice - zadávám příklady, opravuji úkoly. Odpoledne jsem někdy ještě ve třídě, a snažím se na chlapce dohlížet, aby počítali. Jindy se jdu projít s kluky po naší čtvrti, nebo sjedeme do centra – hlavně kvůli knihovně, kde je Internet a jedno z mála klidných míst široko daleko. Kluci mají odpoledne většinou fotbal, tak jim někdy fandím, výjimečně si zahraji volejbal, nebo jsem se byla podívat, jak rybaří učni v Cite de Jeunne (učiliště asi 200m odtud), nebo zajdu na mail do Maison Magone…

V sobotu dopoledne mají kluci různé kroužky jako např. skaut. V neděli dopoledne je tu rušněji než obvykle – mše, a pak se děti hlavně z Bakanja Ville pořádně myjí a perou si oblečení – tak to jen tak lehce asistuji. Odpoledne jdeme s Annie či P.Serge (od letošního roku tu má na starost veškerý provoz) třeba někde na návštěvu.

Program dne

Po-pá:

6.15 - mše sv. pro komunitu
7.00 - snídaně pro komunitu,
8-10h - výuka (teď bývám v ředitelně),
10-10.30 - přestávka (kluci hrají fotbal nebo tančí, takže to je jen tak pozoruji),
10.30-11h - výuka,
12-13.30 – oběd a polední přestávka,
13.30-15h - odpolední studium (mívám tři kluky na doučování), pak je volno – sport, práce,
19h - večeře,
20h - večerní slůvko, pak buď film, sbor, růženec nebo tanec, a spát kluci chodí tak mezi 21-22h

so: dopoledne pro školáky různé kroužky, odpoledne volno
ne: dopoledne přichází kluci z ulice – v 9h je mše sv., pak dostanou mýdlo, aby si vyprali a umyli se, a pak mají oběd.

Strava

Nemohu si stěžovat. Dobré jídlo mám připravené 3x denně :)

Hygienická situace místa

V centru je na místní poměry docela čisto, ale i tak mi tu někdy přijde hodně špinavo. Já sama na údržbu nemám než jeden pokoj s koupelnou a k tomu celodenní společnost kluků. Mám tu takovou směs věku a povah, děti, které « spojila » ulice a naprostý nezájem dospělých…

Odpočinek

Podle potřeby, ale někdy mi tu chybí klid. „Dovolená“ – zatím jsem nepřemýšlela, a tady se nic také neplánuje. Občas je nějaký statní svátek nebo volno pro školáky, to se zpravidla ujasní den, dva předem.

Zdravotní situace

Nic moc, ale díky zdravotní péči snad bude lepší. Více informací ohledně zdravotních rizik najdete zde.

Finační situace

Peněz mám dost. Kupovat nic nepotřebuji, protože v Centru je vše k dispozici.

Obtíže

v poslední době zdravotní, místní jazyk, stanovení hranic ve vztahu ke klukům, vidět tu smutnou realitu.

Radosti

Kluci, jak se teď tu všechno kolem zelená, kvete.

Možnost finanční pomoci.

Po domluvě s Járou Vracovským, je možné posílat peníze na účet SADBY (Salesiánská asociace Dona Boska). Že jde o ty správné peníze poznaji podle toho, že budou odlišeny variabilním symbolem - "1001" pro Kongo.

Vzhledem k vysokým bankovním poplatkům mně tato varianta - společný účet - připadá nejvhodnější. Tyto peníze se pak hromadně budou čtvrtletně nebo tehdy, když jich bude dost, převádět na účet OMM. Vy pak tedy můžete sledovat jejich www, nebo se dotazovat mě, co konkrétně nového se pro děti zajistilo, buduje či plánuje.

        Číslo účtu je tedy v ČR: 199028907/0300
        Variabilní symbol pro Kongo: 1001

 Co se týče adopce, stačí “jen” poslat peníze a nám (mně nebo přímo P. Erikovi – belgický misionář, který tu má na starosti řízení projektu salesiánského díla: bspafc@ic-lubum.cd ) nahlásit, že je to na tento účel. Vychází to na jedno dítě: 0,5 EUR nebo 0,5 USD/den.

Dále jestli máte kontakty na nějaký nadprůměrně prosperující podnik, který nemá koho sponzorovat, tak zde je návrh: P.Erik plánuje postavit pět domů rodinného typu pro kluky z ulice. Opravdu tady v centru, kde máme kolem 60 až 80 chlapci, neni možné je individuálně sledovat, a tak ta snaha o výchovu-náhradu rodiny je úplně nemožná. Sám P.Erik si není jistý, jestli tento projekt přinese očekávaný výsledek, ale vypadá to, že se podaří tento plán vyzkoušet v prvním domě, který se začne stavět příští rok z daru rakouské charity. Rýsuje se i stavba druhého domu za peníze z Lucemburska.

Jitka P. (Dobrovolník v SDB Bakanja Centre - Lubumbashi v Kongu)

 

Více o projektu najdete na internetové stránce: www.omm.be

Stáhněte si také krátkou česko-francouzskou prezentaci o  Díle Matky Markéty v Lubumbashi.  (dokument MS Word)Díle Matky Markéty v Lubumbashi.

Tyto stránky provozujeStarý web neaktualizován od ledna 2013 - jít na Nové stránky SADBA