Přesun na obsah

Výběr jazyka / Výběr jazyka / Výběr jazyka

Čeština | English | Deutsch

Dobrovolná služba v Ázerbajdžánu

Partnerem SADBY v Ázerbajdžánu je misie slovenských Salesiánů v hlavním městě Baku.

   

Historie katolické církve a Salesiánů v Ázerbajdžánu

V roce 1882 vznikla v Baku samostatná katolická farnost (dříve místní komunita spadala pod Gruzínskou farnost Tetri Tskaro). Byl zde postaven kostel Neposkvrněného Početí Nejsvětější Panny Marie jako místo modlitby zejména pro Polské obyvatele Baku, který začal sloužit svému účelu v roce 1912. Komunita zde v této době čítala asi 1500 věřících. Jako výsledek sovětské protináboženské kampaně byl kostel v roce 1931 zničen (podobně jako zdejší pravoslavná katedrála Alexandra Něvského i historická mešita z 13.století). V roce 1937 byl jediný místní katolický kněz Stefan Demurov zatčen a poslán do koncentračního tábora na sibiři, kde byl následujícího roku popraven.

Katolická komunita v Baku byla obnovena v roce 1997, kdy Vatikán odpověděl na žádost místní polské komunity z roku 1992 a vysílá sem polského kněze Jerzy Piluse. Když tento kněz přijel, prý dva týdny chodil po městě hledajíc katolíky, ale žádného nenašel. Polští katolící se naneštěstí již odstěhovali a zůstalo jich pouze pár. Přesto zůstal a posléze narazil na tyto zbývající krajany, kteří se soukromě scházeli k modlitbám. Začal také připravovat místní katechumeny na křest a zanedlouho vzniká rozrůstající se komunita pravidelně docházející na mši svatou. V jubilejním roce 2000 nastává změna: v Baku byla zřízena misie „sui iuris“ (tzn. samostatná, svéprávná), vedená Salesiány Dona Boska. Misie byla svěřena slovenským Salesiánům a prvním představeným misie byl jmenován don Jozef Daniel Pravda. V roce 2002 se odehrála další nesmírně důležitá událost: návštěva papeže Jana Pavla II. v Baku. Díky této návštěvě byla církvi slíbena půda pro vystavení nového kostela a po získání prostředků byl v roce 2006 postaven nový kostel Neposkvrněného Početí Nejsvětější Panny Marie. V současnosti v Baku působí 7 bratrů Salesiánů ze Slovenska, kteří se starají o místní farnost, provozují centrum Maryam a založili zde Dům Sester Matky Terezy.

V Ázerbajdžánu je okolo 99% obyvatel muslimů (údaj z 2009), z nichž většinu tvoří šiitští muslimové. Zbytek je zejména pravoslavného vyznání. Podle údajů katolické církve zde bylo v roce 2003 250 katolíků.

 

Činnost Salesiánů

Misijní činnost

-  Upevnění zdejší přítomnosti katolické církve a vytváření předpokladů pro její další růst a rozvoj. Evangelizace farnosti, aby se stala živým svědectvím víry.

Centrum Maryam

-  Situace ve školství je v Ázerbajdžánu špatná. Učitelé ve školách dostávají velmi nízké platy, se kterými se dá jen těžko vyžít. Proto se ve školách věnují zejména těm dětem, jejichž rodiče jim nějak finančně vypomohou. Centrum Maryam je koncipováno jako školské zařízení, které se zabývá hlavně doučováním pro děti z chudších rodin, které si nemůžou dovolit na vzdělání připlácet. Školu navštěvuje asi 200 dětí, za studium se platí symbolický poplatek.

- Doučují se zde jazyky a předměty jako fyzika, matematika, chemie, dějepis a zeměpis. Probíhají zde také počítačové kurzy a dále zájmové kroužky jako kytara, kreslení, tanec, různé sportovní aktivity...

- od roku 2009 centrum Maryam zahájilo nový projekt "Tvoje budoucnost", který umožňuje těm, kdo ukončili základní školu, vyučit se v nějakém oboru a získat certifikát. (elektrikář, instalatér, svářeč, kuchař, kadeřník, ale i např. počítačový grafik a designér)

- Centrum také organizuje letní tábor pro děti na pláži nedaleko Baku a různé poznávací výlety. 

 Náplň dobrovolné služby

- Práce s dětmi v centru Maryam - doučování, kroužky

- Pomoc se zajištěním chodu centra (proviant, ekonomika, technické zázemí...)

- Život s komunitou, výpomoc s domácími pracemi

- Pomoc s čímkoliv bude potřeba :)

  

V období září 2008 - červenec 2009 zde byla naše dobrovolnice Tereza Dobiášová. Můžete si přečíst její dopisy nebo navštívit její osobní stránky.

 

Další odkazy:

  • Webové stránky centra Maryam
  • Rozhovor s prvním představeným salesiánů v Baku J.D.Pravdou (2002)
  • Článek o návštěvě papeže Jana Pavla II. v Baku (2002)
  • Webové stránky katolické církve v Ázerbajdžánu
  • Angličtí dobrovolníci v Baku a jejich dojmy zde a zde

Základní informace o Ázerbajdžánu

 

 Název

 Ázerbajdžánská republika

 Hl. město

 Baku

 Počet obyvatel

  9 milionů

 Rozloha

 86600 km2

 Jazyk

  Ázerbajdžánština (má blízko k Turečtině), Ruština

 Národnostní složení

 Ázerbajdžánci 95%, Arméni 2%, ostatní 3%

 Měna

 1 Manat (AZN) = 100 gepiků

Tyto stránky provozujeStarý web neaktualizován od ledna 2013 - jít na Nové stránky SADBA