Přesun na obsah

Výběr jazyka / Výběr jazyka / Výběr jazyka

Čeština | English | Deutsch

Poslední fotogalerie

2. víkend 5. běhu kurzu Come in


Vyhledávání


Vstup do privátní zóny


Srdečně děkujeme za podporu!


A už to mám za sebou

Co za sebou? Přece školu Salesiánských animátorů, běh C! Když budete chvíli „googlit“ či prohrabávat stránky SDB zjistíte, že osnovou těchto 9 víkendů je naučit se metodiku a dramaturgii hry, psychologii člověka i skupiny, něco z historie Salesiánů, pedagogiku i právo a bezpečnost...

...a dokonce i duchovní a osobní růst.

První víkend byl opravdu nádherný, člověk poznal asi 30 jiných nových lidí, společné hry, modlitby a popravdě - vůbec jsem si nepřipadal jako ve škole, ale spíš na víkendovce či duchovní obnově. Nadšení rozhodně nechybělo. Ale ouha, přišel víkend druhý a třetí a i další, a tam jsem zjistil, že oni po nás opravdu budou něco chtít : ) ! Že ta osnova není na ozdobu, že to není žádná zástěrka pro granty od ESF, ale hlavně: že má hlavu a patu.

Don Bosko byl, je : ) opravdu šéf a salesiáni díky němu mají v ruce rozhodně nemalý poklad - preventivní výchovný systém založený na rozumu, laskavosti a náboženství. Toto a mnohé jiné se vám „učitelé“ (většinou kněží SDB, ale i dobrovolníci nebo animátoři co již kurzem prošli) v této Salesiánské škole snaží předat. Líbí se mi, že se nemluví jen obecně o teorii, ale rozebírají se i konkrétní případy všeho možného, co vás může při vedení spolča, pořádání víkendovky či plánování chaloupky potkat. Od problémových dětí přes bezpečnost při hrách, zdravovědu, jaké otázky si při vymýšlení her a programu klást, až po vedení porad, komunikaci nebo třeba krizi ve skupinách či jak motivovat svůj tým.

Bylo toho opravdu dost, ale jedním z největších přínosů těchto 9 víkendů pro mě byli a jsou asi kamarádi, které jsem tam potkal : ). Že vidím, že do práce pro druhé fušují i jiní moji vrstevníci a že to jde s úsměvem na rtech a se zápalem v srdci i při bězích na dlouhou trať!

Také si myslím, že za úspěšností tohoto kurzu stojí z větší části i fakt, že lidé, co vás tam mají na starosti, moc dobře ví, že kdo dává, musí i čerpat, a vězte, že k načerpání je tam toho více než dost! Vládne nepopsatelná atmosféra kamarádství mezi účastníky i vedoucími, modlitby i mše jsou tam... neobyčejné :o), získáte spousta historek, které budete nejspíš vyprávět i svým vnoučatům ;); a (povětšinou :D ) se i dobře najíte :)). A že i když po víkendu přijedete většinou zralí akorát tak do postele, další dny ve svém „animátorství“ pokračujete s nebývalým elánem. Je vidět, že naši vedoucí to zřejmě nenechávají jen na sobě, ale kladou každého z nás i celý kurz před Nejvyššího... : ).

Nebýt animátorů, ani zdaleka bych neušel po své životní cestě tak daleko, kolik jsem ušel. Nebýt animátorů, zřejmě by má kmotřenka neměla svého kmotra : ). Nebýt animátorů, asi si mnohem více hledím svého než druhého. Nebýt animátorů, nevěděl bych, co má správně obsahovat účtenka ;).

Tímto vám děkuji za trpělivost, že jste to dočetli až sem a pokud stále váháte - neváhejte! Můžu vám slíbit, že litovat nebudete. A že v nebi bude váš poklad o kus větší :o).

Tomáš Tököly, čerstvý Salesiánský Cénimátor = )

Fotky z víkendu jsou zde.


Príbuzné clánky


Tyto stránky provozujeStarý web neaktualizován od ledna 2013 - jít na Nové stránky SADBA